C Lotzen (Jelenka), II. část - Pěticestí
Popisovaná část úseku se rozprostírá mezi horským vrcholy Tetřevec 1043 a Komáří vrch 991 m.n.m. Linie vede v mírném zákrytu za hlavním hřbetem okolo Kunštátské kaple, následně začíná pozvolna klesat ke křižovatce hřebenových cest na Pěticestí 1005 m.n.m., zde se mírně odklání společně s hřebenem směrem na severovýchod, ještě chvíli zvolna klesá do sedla pod Pěticestím a poté zas začíná zlehka stoupat ke Komářímu vrchu, kde byl vybetonován poslední objekt. Zbývající část až po napojení na stavební úsek B Rokytnice se nepodařilo postavit a v linii tak zůstala asi 2,5 km dlouhá mezera chráněná „jenom“ těžkým opevněním a vloženými řopíky úseku A3 Rokytnice. V okolí Komářího vrchu je možné narazit na několik výkopů a základových desek, které zde zůstali po započatých pevnůstkách. Vzhledem k faktu, že zde terén není příliš členitý tak nebylo nutné vybetonovat žádný z objektů v lomeném provedení. Naproti tomu šikmých řopíků bylo postaveno hned 7. Z celkového počtu 29 objektů jsou čtyři postaveny ve druhém sledu. Jedná se o pevnůstky situované poblíž křižovatky na Pěticestí. S výjimkou jednoho druhosledového objektu typu B jde ve všech ostatních případech o pevnůstky typu A. Kromě objektů stavebního úseku C Jelenka jsou na hřebeni rozmístěny i řopíky úseku B Koruna ( Kreisl ), které byli stavěny jako vložené do plánované linie pěchotních srubů. Jak je všeobecně známo, tak linie pěchotních srubů končí na Komářím vrchu a výstavba následujících objektů měla začít až v roce 1939. Proto byly na sklonku září roku 1938 přibližně na místech budoucích srubů zřízeny jednoduché polní objekty, které měli absenci srubů alespoň z části nahradit.
Výstavbu lehkého opevnění úseku C Jelenka prováděla firma Ing. Hányš Rychnov nad Kněžnou, které byla zakázka na vybudování 74 objektů zadána již 1. 9. 1937. Do přerušení prací v říjnu 1938 se podařilo vybetonovat 56 objektů. Vojenským stavebním dozorem byl pověřen škpt. pěch. Dostál J.
První sled
Začíná objektem č. 76 A – 120 N (na snímku vlevo) postaveným na jižní straně vrchu Tetřevec, těsně vedle cesty na Šerlich.
O kousek dále na okraji vzrostlého lesa stojí sousední řopík č. 77 A – 180 N vybudovaný v šikmém provedení s pravou střeleckou místností níže. Uvnitř pevnůstky se dochovala v perfektním stavu kompletní výdřeva. Při vstupu do jejího interiéru bohužel celkový dojem kazí spousta polic, stolků a pryčen, kterými je objekt vybaven patrně pro příležitostné přespávání.
O několik desítek metrů dále na východ stojí obklopen mladými smrčky další objekt č. 78 A – 160 N šikmý vpravo. Podobně jako v předcházejícím případě, tak i zde můžeme narazit na zcela kompletní výdřevu (vlevo na obrázku). Díky suchému interiéru vypadají prkna po sedmdesáti letech úplně stejně jako v době kdy v objektu pobývali naši vojáci připravující se k boji. Při podrobnějším zkoumání můžeme pod střílnami narazit na několik otvorů po vrutech, kterými byl připevněn improvizovaný stolek lehkého kulometu. Další zajímavostí je věšák na výstroj ve spojovací chodbičce.
Sousedním objektem je č. 79 A – 160 N, který stojí v mladém lesíku kousek od cesty. I zde se v interiéru dochovala značná část výdřevy (vlevo na snímku) a to především na stropě okolo střílen a ve spojovací chodbičce. Stejně jako v minulém případě je i tady výdřeva v dobrém stavu. Kromě toho si můžeme při vstupu do objektu povšimnout odhaleného, patního ložiska pro mříž vz. 37. Ložisko je zde pěkně viditelné a ne jako v jiných objektech, kdy je zaneseno hlínou a mechem.
O kousek dál do lesního průseku vyčnívá boční část řopíku č. 80 A – 140 N. Objekt byl postřelován patrně z pěchotní zbraně, stopy po několika zásazích můžeme nalézt v blízkosti granátového skluzu. Uvnitř zůstalo poměrně velké množství výdřevy (viditelné i vlevo na obrázku), ale ne v příliš dobrém stavu.
V nízkém lese o několik desítek metrů dále stojí další pevnůstka č. 81 A – 160 N šikmý vlevo. Objekt nemá dokončeny zemní úpravy a výkop okolo něho zaplavila voda. Zatopená byla i levá střelecká místnost.
Téměř nedostupný je sousední objekt č. 82 A – 140 N, který se až po stropnici ztratil ve vysoké kleči. I přesto, že má pevnůstka dokončenou omítku, tak uvnitř není dodělaná podlaha. V týlu se zachovala část přibližovacího zákopu.
Na mýtině na okraji lesa se nachází další řopík č. 83 A – 120 N. Podobně jako u předcházející „dvaaosmdesátky“, tak ani zde nebyla dokončena podlaha. Uvnitř si můžeme povšimnout výborně dochovaných nátěrů střílen. Ve srovnatelném stavu zůstaly nátěry téměř u všech pevnůstek na hřebeni. Je zajímavé, že v těchto drsných klimatických podmínkách vydržela barva téměř bez koroze. Naproti tomu střílny daleko méně exponovaných objektů v nížinách bývají často velmi zkorodované. Nejedná se o náhodu, protože podobně pěkně zachovány jsou i nátěry v objektech stojících na vrcholcích Králického Sněžníku, kde panuje srovnatelné klima.
Následuje pevnůstka č. 84 A – 180 N, která je situována ve vzrostlém lese západně od kóty 1038 m.n.m. I zde dělníci nestihli dokončit podlahu. Na stropě zůstala do dnešních dnů téměř kompletní výdřeva.
Sousedním objektem je č. 85 A – 140 N stojící v těsné blízkosti lesní cesty, která příčně spojuje obě hřebenové komunikace. Řopík nemá podlahu. Před jeho týlovou stěnou můžeme v zemi vidět zbytek přibližovacího zákopu.
V řídkém smrkovém porostu napravo od již zmiňované cesty byla postavena pevnůstka č. 86 A – 160 N. i v tomto případě má objekt nedokončenou podlahu. Uvnitř se zachovalo poměrně značné množství výdřevy. Především na stropě, okolo střílen a ve spojovací chodbičce.
V naprosto stejném stavu je i objekt č. 87 A – 160 N situovaný nedaleko turisticky hojně navštěvované Kunštátské kaple.
Dalším řopíkem je č. 88 A – 180 N ani zde není podlaha. Od čelní stěny objektu vede směrem do předpolí asi 40 metrů dlouhý, pravidelně se klikatící zákop. Na jeho konci je asi 1,5 m hluboký a 1 x 1 m široký okop, který patrně sloužil pro pozorovatele. Ten z tohoto místa mohl sledovat dění v prvním sledu odporu a upozornit včas osádku na eventuální průlomy v linii. Měl tak daleko lepší přehled o situaci než obránci skrytí v nitru objektu, kteří byly odkázáni jenom na své periskopy, kterými mohli kontrolovat pouze, úzký pozorovací a palebný průsek vykácený mezi stromy. Často však ani tuto možnost pozorování neměli, protože zdaleka ne všechny objekty disponovali periskopy. V takovém případě byl jediným prostředek pro sledování okolí malý střílnový otvor, který však nemohl k tomuto účelu postačovat. Při útoku, tak obránci nevěděli co se děje o několik stovek metrů jinde na linii a byli nuceni vést boj zcela samostatně.
Ve smrčině kousek od cesty „bunkrovky“ stojí následující objekt č. 89 A – 140 N. Ve spojovací chodbičce zůstala zachována značná část výdřevy.
Na holině vlevo od cesty se tyčí další řopík č. 90 A – 160 N. (zimní snímek vlevo)V týlu objektu jsou pozůstatky přibližovacího zákopu.
V těsném sousedství významné křižovatky horských cest na Pěticestí 1005 m.n.m. se v lese nachází objekt č. 91 A – 140 N. Vstup do pevnůstky byl zazděn, co a kdy vedlo někoho k tomuto netradičnímu zajištění vstupu nám není známo.
Za hradbou z mladých smrků, stojí nedaleko hlavní cesty objekt č. 92 A – 160 N. Zde si můžeme povšimnout značně načervenalé barvy vstupní chodbičky. Podobně na tom jsou i ostatní objekty úseku C Jelenka. Patrně se jedna o změnu odstínu způsobenou povětrnostními vlivy a stárnutím pigmentu, protože nepředpokládáme, že chodbičky byly v roce 1938 natírány na červeno. Zajímavé je, že podobný odstín mají i zbytky barvy na vnější části střílen některých pevnůstek. Objekt nemá podlahu.
Sousedním objektem je č. 93 A – 180 N ani ten nedisponuje dokončenou podlahou. Nebyla nanesena dokonce ani vnější omítka.Uvnitř jsou pozůstatky výdřevy na stropě a okolo střílen hlavních zbraní.
V mokřině o několik desítek metrů dále na východ je situován objekt č. 94 A – 140 N. Opět zde můžeme narazit na nedobetonovanou podlahu a zbytky výdřevy. Pevnůstka zůstala bez omítky.
Dalším nedokončeným objektem je č. 95 A -160 N, ten je podobně jako předcházející č. 94, také jen v hrubé betonáži. Uvnitř jsou nedodělané a neodbedněné žlábky pro chlazení hlavní. Nepodařilo se osadit ani dveřní rám.
Následuje pevnůstka č. 96 A – 120 N postavená v šikmém provedení s pravou střeleckou místností níže. I přesto, že je z vnějšku na objektu omítka, tak interiér zůstal v hrubé betonáží. Nejsou osazeny rámy dveří, žlábky pro hlavně nebyly odbedněny. S největší pravděpodobností došlo na objektu k použití střílen určených pro zeslabené řopíky a „céčka“.
V lesním porostu nedaleko cesty stojí objekt č. 97 A – 160 N šikmý vpravo. Opět má vnější omítkou ačkoliv interiér není dokončen. Uvnitř jsou zbytky výdřevy na stropě a okolo střílen.
Sousedem „devadesátsedmičky“ je pevnůstka č. 98 A – 180 N. Objekt v hrubé betonáži. V týlu jsou hromady kamenní připravené patrně do budoucí rovnaniny.
Turisticky hojně navštěvovaným objektem je č. 99 A – 120 N, který stojí ve vysokém bukovém lese těsně vedle cesty na Šerlich. Pevnůstka je v hrubé betonáži. Nedošlo zde dokonce ani k odbednění vchodové střílny. Zajímavostí je, že objekt nemá zabetonován závěs mříže vz. 37 a pro jeho případné osazení není ve zdi vynechána prázdná kapsa. Je možné, že dělníci na to při betonáži zapomněli, anebo se s použitím mříže vz. 37 v té době už nepočítalo a do objektu měla přijít nová mříž vz. 38.
Poslední objektem, který se podařilo v první sledu vybetonovat je č. 100 A – 140 N stojící uprostřed lesa pod Komářím vrchem. Pevnůstka je v hrubé betonáži bez omítek a zemních úprav. Podobně jako v předchozím případě, tak ani zde není závěs pro mříž vz. 37 a ani kapsa pro jeho dodatečné osazení.
Další objekty směrem na východ se nepodařilo vybetonovat a v terénu po nich zůstaly pouze základové desky a výkopy. Ty jsou však kvůli povaze okolního, lesního porostu jen obtížně objevitelé.
Podle plynule klesajícího stupně dokončenosti objektů můžeme určit, že výstavba probíhala od západu na východ. Zatímco na západní straně sledovaného prostoru, v blízkosti vrchu Tetřevec, lze narazit na stavebně téměř dokončené pevnůstky, objekty nejvýchodnější části úseku mezi Komářím a Anenským vrchem nebyly vůbec vybetonovány. Takže nedošlo ke spojení s úsekem B Rokytnice a v linii zůstala asi 2,5 km dlouhá mezera. Mezi plně dokončené objekty lze zařadit pevnůstky č. 76 a 77, které jsou jako jediné chráněny kompletním záhozem. Objekty s omítkou č.78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 96 a 97 z toho ovšem pevnůstky č. 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, , 92, 93, 96 a 97 nemají dobetonovánu podlahu. Z toho vyplývá, že stavební firma Ing. Hányš prováděla nejdříve omítky a až poté podlahy. Zbývající objekty č. 94, 95, 98, 99 a 100 jsou v hrubé betonáži tzn. bez podlahy a omítky. Počet vnitřního vybavení, kterým objekty disponovali nelze označit jiným slovem než nedostačující. Jelikož pouze řopíky č. 77 a č.86 měli osazenu lafetu č. 77 dokonce v obou střílnách. O ventilátorech si mohli osádky bránící tento úsek nechat jenom zdát. Objekty č. 92 – 100 neměli ve své výbavě dokonce ani vchodovou mříž. Z výše uvedeného vyplývá, že se na sklonku září 1938 jednalo o značně rozpracovaný úsek lehkého opevnění, který mohl být připraven k obraně pouze za použití různých improvizací. Při případném napadení by osádkám dělala největší problémy absence ventilátorů. Interiér většiny objektů by se tak po prvních kulometných dávkách naplnil jedovatými zplodinami vznikajícími během střelby. Další pobyt vojáků uvnitř by se stával nesnesitelným a střelci by museli buď zastavit palbu aby se mohlo vyvětrat, nebo vést boj dále za použití plynových masek. Pravděpodobnější varianta je, že by se osádky co nejdéle snažili udržet v polních okopech a do vlastních pevnůstek by se stáhly až po přilnutí nepřítele k linii. Objekty by tak byly využívány především jako odolné kryty během dělostřelecké přípravy protivníka. Při hodnocení lehkého opevnění nesmíme zapomenut, že úsek se nachází až na vrcholcích Orlických hor a nepřítel by se sem musel vyškrábat po strmých, zalesněných svazích. S výjimkou několika málo cest nebyl terén vůbec průchodný pro motorizované jednotky. V takovýchto podmínkách nemusela být stávající obrana vůbec špatná.
Číslo objektu |
Typ |
Výškové řešení |
Číslo objektu |
Typ |
Výškové řešení |
76 |
A – 120 N |
R |
89 |
A – 140 N |
R |
77 |
A – 180 N |
Šp |
90 |
A – 160 N |
R |
78 |
A – 160 N |
Šp |
91 |
A – 140 N |
R |
79 |
A – 160 N |
R |
92 |
A – 160 N |
R |
80 |
A – 140 N |
Šl |
93 |
A – 180 N |
R |
81 |
A – 160 N |
Šl |
94 |
A – 140 N |
R |
82 |
A – 140 N |
R |
95 |
A – 160 N |
R |
83 |
A – 120 N |
R |
96 |
A – 120 N |
Šp |
84 |
A – 180 N |
R |
97 |
A – 160 N |
Šp |
85 |
A – 140 N |
R |
98 |
A – 180 N |
R |
86 |
A – 160 N |
R |
99 |
A – 120 N |
R |
87 |
A – 160 N |
R |
100 |
A – 140 N |
Šl |
88 |
A – 180 N |
R |
Vysvětlivky: R – rovný
Šp – šikmý s pravou střeleckou místností níže
Šl – šikmý s levou střeleckou místností níže
Vysvětlivky: R – rovný Šp – šikmý s pravou střeleckou místností níže Šl – šikmý s levou střeleckou místností níže Druhý sled Z druhého sledu se podařilo postavit pouze čtyři pevnůstky, které tvoří jakýsi shluk obrany kolem uzlu na Pěticestí.
č. 293 A – 160 N postavený v lese nad cestou do Zdobnice ( značena žlutě ). Pevnůstka se nachází ve stavu těsně po betonáži, nejsou dokončeny jak omítky,podlaha tak i zemní úpravy. Dokonce i granátový skluz zůstal stále zaslepen, ale i přesto vede k objektu přibližovací zákop, která svědčí o tom, že pevnůstka byla obsazena. Dalším důkazem přítomnosti osádky je několik věšáků na výstroj rozmístěných porůznu. Výdřeva se zachovala v poměrně velkém rozsahu.
č. 294 A – 140 N situovaný též v lese nad cestou. I tento objekt je ve stavu těsně po betonáži, ale na rozdíl od svého souseda disponuje vnější omítkou. Před týlovou stěnou byl proveden jeden značně hluboký okop, který se napojuje na přibližovací zákop o účelu okopu můžeme jenom spekulovat, ale v žádném případě se nemohlo jednat o okop střelecký, protože je schován za vlastním objektem. Uvnitř pevnůstky se dochovala kompletní výdřeva, na které jsou rozmístěny věšáky na výstroj stejné jako v předcházejícím objektu.
umístěných jako uzávěr cesty vedoucí do Říček. Prvním z dvojice je č.295 A – 120 N postavený v lese na levé straně cesty. Objekt není po stavební stránce dokončen uvnitř schází podlaha a zvenčí nejsou dohotoveny zemní úpravy a zához. V okolí objektu jsou pozůstatky zákopového systému.Na protější straně cesty stojí pevnůstka č. 296 B1 – 100 N. Tento objekt se nachází v obdobném stupni dokončení jako předchozí č. 295. Uvnitř se dochovala na stropě část výdřevy.
Objekty druhého sledu lze ze stavebního hlediska považovat za nedokončené. Scházejí zemní úpravy a záhozy. Všechny objekty s výjimkou č. 293 mají alespoň vnější omítku. Co se týká vnitřní výbavy, tak ta byla více než strohá. Kromě lafetací a ventilátorů pevnůstky postrádaly i mříže. Osádky by tak byli nuceny vést boj s maximálním využití různých improvizací. Kromě samotných pevnůstek můžeme v tomto horském kraji narazit i na četné zbytky polních opevnění a zákopů. Mimo toho jsou v terénu menší či větší pozůstatky stavenišť,a hromady štěrku a kamene, které zde zůstaly po stavební firmě. Z tohoto hlediska je zdejší lokalita velmi zajímavá.
Vysvětlivky: R - rovný Použité prameny a literatura: Jiří Novák - Těžké opevnění na Rokytnicku 2001 Eduard Stehlík a Jiří Novák - Dělostřelecká tvrz Hanička 1996 V Orlických horách
Eduard Stehlík a Vladimír Kupka Pěchotní srub R-S74 „Na Holém“ FORTprint 1994 Lubomír Aron a kol. - Československé opevnění 1935 – 1938 FORTprint 1998
vlastní poznatky s průzkumu objektů 2006 – 2009 Autor článku: Zdenek.Janecky@centrum.cz |